PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=859263}

Życie przed sobą

La vita davanti a sé
6,7 8 961
ocen
6,7 10 1 8961
5,8 5
ocen krytyków
Życie przed sobą
powrót do forum filmu Życie przed sobą

Historia z potencjałem, jednak obraz zrealizowany płasko i bardzo przeciętnie. Zacznę od tego, że twórcy przestraszyli się dłuższego metrażu, a szkoda, bo działo się tu wiele i niektóre sceny powinny wybrzmieć mocniej. Film na podstawie powieści, która jest uznawana także za filozoficzną, a niestety nie było tego czuć. Symbolika i momenty kiedy pojawia się lwica nie do końca są zrozumiałe. Trudno uwierzyć także w metamorfozę głównego bohatera. Obraz nie jest wielkim dziełem, a raczej nieudolnym połączeniem kina artystycznego i komercyjnego. Gdyby nie Sophia Loren trudno byłoby znaleźć pozytywy. Bardzo szkoda, że zmarnowano tak duży potencjał.

xManilax

Wydaje mi się, że lwica była symbolem matczynej miłości (lizanie po twarzy, zabawa, trwanie przy Momo w ciężkich chwilach). Ostatnia scena z lwicą według mnie sugeruje, że to właśnie główna bohaterka okazała mimo wszystko tej miłości najwięcej dlatego Momo odszedł w drugą stronę do bliskich, których poznał wcześniej. Tak to rozumiem, książki nie czytałam dlatego oceniam tylko metaforę w filmie.

ocenił(a) film na 6
xManilax

Też mi czegoś w tym filmie zabrakło. Metamorfoza Momo jakoś za szybko, nie przekonała mnie do końca. Zgadzam się, że lwica miała symbolizować miłość i ochronę matki dla dziecka. Po śmierci Rosy, Momo zdecydował, że lwica zostanie na cmentarzu z Rosą a on pójdzie z żywymi, którzy są dla niego dobrzy i okazują mu miłość i wsparcie.

ocenił(a) film na 3
xManilax

Wyjąłeś mi te słowa z klawiatury. Pewnych próz nie należy filmować, tym bardziej, że dzieją się w innym języku niż ten telenowelowaty. Uwspółcześnienie nie wyszło na dobre Pontimu. Momo i handel narkotykami, o Boże! Bref, prostytucja.

ocenił(a) film na 4
xManilax

Dodałbym, że rola religii jest dość specyficzna - z jednej strony nauka hebrajskiego, z drugiej muzułmanie. Myślę, że chłopak w tym wieku mógłby się tym nieco więcej interesować, a nie w domu judaizm, w antykwariacie islam i nic z tego nie wynika.

Sophia Loren ma 86 lat, więc wiekowo do tej roli pasuje idealnie. Dla mnie problemem jest to, że 'normalni' ludzie w tym wieku (w jej przypadku dodajmy przejście obozu, praca w prostytucji, potem raczej biedne życie) wyglądają inaczej, często mają kłopoty z mobilnością i raczej niskie poziomy energii. Gdybym nie wiedział, to strzeliłbym, że ma może 70 lat. Widzę, że książka jest z 1975 roku, więc zapewne wiek bohaterki tam też jest nieco inny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones